Odjinud

3 Lis 2022

Česká justice: Soud opět zrušil trest advokátce za vtip o pohlavním orgánu

Městský soud posoudil jako opodstatněnou námitku žalobkyně, která poukazovala na nepřezkoumatelnost již druhého rozhodnutí odvolacího kárného senátu. Městský soud  "akceptoval argument, že se rozhodnutí dostatečně nevyrovnává s argumentací obsaženou v odvolání." Jinými slovy, ani po zcela návodném rozhodnutí Městského soudu nebyl odvolací kárný senát schopen se vypořádat s námitkami žalobkyně tak, jak mu to uložil Městský soud v předcházejícím rozsudku.
29 Zář 2022

Celková výše zpronevěr advokátních úschov dosáhla za posledních dvaadvacet let podle veřejně dostupných zdrojů bezmála půl miliardy

Advokáti ztrácejí, bohužel, svou důvěryhodnost. Česká advokátní komora je proti tomu bezmocná. Elektronická kniha úschov, kterou ČAK vede, je v podstatě pouze administrativním ztížením pro čestné a svědomité advokáty. Ti nečestní a nesvědomití ji s přehledem obcházejí. Více o tom v blogu JUDr. Tomáše Nahodila.
16 Čer 2022

Advokátní komora bojuje proti "nekalé konkurenci", u soudů prohrává

Dne 16. 6. vyšel v Hospodářských novinách na str. 13 článek redaktora Marka Pokorného, který  shrnuje „boj proti vinklaření“ a uveřejňování těch, kteří se tohoto jednání údajně dopouštějí, na „Desce necti“, provozované na webu České advokátní komory. Ani Unie advokátů, z.s. nemá radost z toho, že se do „zastupovacího řemesla“ a právního poradenství míchají osoby, které nejenom že nejsou advokáty, ale které často svým „klientů“" vykládají vyložené bludy.
17 Kvě 2022

Hodlá ČAK respektovat rozhodnutí soudu?

Nad touto otázkou se zamýšlí úspěšný aktivista, novinář a student Právnické fakulty Jakub Čech. Nikdo jiný než server "tiscali" nemá o jeho článek zájem?
16 Kvě 2022

V pravé Poledne

Dne 12. května 2022 vyšel v Právu článek JUDr. Aleše Pejchala coby reakce na skutečnost, že nominant prezidenta Zemana na funkci soudce Ústavního soudu JUDr. Petr Poledník byl nezvolen dosažením celých pěti hlasů z celého Senátu. To je bezkonkurenčně a o jeden řád nejnižší počet hlasů, který kdy kdo z navržených kandidátů dostal.
25 Bře 2022

Komora nenápadně rozšířila své pravomoci

Novela tzv. „AML“ zákona přinesla zcela „přílepkově“ i rozšíření kárné pravomoci České advokátní komory vůči advokátům. Jak vidno z pouhého jednoho slova, ČAK nejde jen o dohled nad řádným výkonem advokacie, ale o co největší kontrolu nad i dalšími projevy advokátů: osobními a případně politickými. Do jak míry je tato kontrola ústavně konformní, prověří až čas. Komora si však zjevně se zachováváním proporcionality jednotlivých ústavně zaručených práv hlavu nedělá.
27 Pro 2021

Klára Samková – Právo jako odvětví průmyslu, kde klienti musí střílet naslepo

V prosincovém čísle časopisu „Právní rádce“ , který jako měsíčník vydává vydavatelství Economia, a.s., vyšel článek s názvem „Právo jako odvětví průmyslu, kde klienti musí střílet naslepo“. Autorka zde prezentuje své úvahy na téma specializace advokacie a zejména obtíží, do kterých se dostávají klienti, hledající skutečně specializovaného advokáta. Autorka pléduje za další rozvolnění reklamy v advokacii.