Náhradní sněm?

Podle rychlých zpráv z představenstva, které ČAK rozesílá všem advokátům, proběhlo dne 20. 4. 2021 druhé jednání představitelů ČAK JUDr. Vladimíra Jirouska a JUDr. Petra Čápa s představiteli Ministerstva spravedlnosti ve věci organizace 8. sněmu, respektive ve věci případné úpravy náhradních voleb a dalších aktuálních otázkách týkajících se advokacie.

JUDr. Tomáš Nahodil se obrátil na Ministerstvo spravedlnosti, jaká je tedy legislativní situace ohledně možnosti náhradního sněmu. Odpověď? Situace není žádná... Návrh ČAK tiše odpočívá a Ministerstvo spravedlnosti píše: „...v současnosti je tento námět analyzován (jeho text připojujeme v příloze). Žádné legislativní práce dosud zahájeny nebyly.“ Vzhledem k tomu, že 14 dnů před sněmem ČAK proběhnou volby do Poslanecké sněmovny, je představa, že by snad návrh ČAK mohl být jakýmkoliv způsobem projednán, schválen a přijat do zákonné podoby, naprosto iluzorní...

Právo volit a být volen do orgánů samosprávné profesní komory zřízené zákonem jsou veřejná subjektivní práva, která jsou pod ochranou soudní moci. Jakákoli změna - a to tím spíše ta mimořádná a dočasná - musí být přijímána transparentně a otevřeně diskutována s advokátním stavem. Přestože JUDr. Tomáš Nahodil k takovému postupu advokátní komoru opakovaně vyzval na sociálních sítích, návrh zákona, který předložila ministerstvu spravedlnosti, ČAK nezveřejnila. Proto tazateli  nezbylo, než aby si ho od ministerstva vyžádal sám podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tento přístup ze strany ČAK považuje Unie advokátů za popření samosprávného charakteru České advokátní komory.